Uždaryti
Florus lapai Florus lapai

12 įdomių faktų iš gėlių pasaulio

2019.12.05

12 įdomių faktų iš gėlių pasaulio

1. Ar rožės yra vaisiai? Gal ir ne, tačiau jos kai kuo  susijusios su obuoliais, kriaušėmis, slyvomis ir kitais vaisiais. Kai kurių rūšių rožių vaisiai yra vienas turtingiausių vitamino C šaltinis. Jie naudojami uogienėms, drebučiams gaminti ir arbatai ruošti.

2. Tulpių svogūnėlių vertė Olandijoje 1600-siais buvo neįtikėtina. Kai kurios rūšys kainavo 1000 guldenų arba 856g aukso. Neretai keli svogūnėliai buvo keičiami į namą, žemės sklypą ar galvijų bandą.

3. Tulpių svogūnėliai – valgomi. Tai gali skambėti keistai, tačiau istoriją žino kiekvienas olandas: karo metu žmonės valgė tulpių svogūnėlius, to priežastis buvo badas. 1944–1945 m. tulpių svogūnėliai buvo parduodamos maisto prekių parduotuvėse, o laikraščiai skelbdavo tulpių receptus.

4. Pats  brangiausias pasaulyje prieskonis šafranas gaunamas iš daržinio kroko. Vienam kilogramui šafrano reikia apie 150-200 tūkstančių žiedų. Prieskonio kilmės šalys – Iranas, Turkija, Graikija, Ispanija.

5.  Didžiausia pasaulyje gėlė  - Amorfofalas (Amorphophallus titanum), žiedas gali siekti 3 metrų aukštį. Ji išskirtinė ne tik tuo, kad pražysta vienu stambiausiu žiedu pasaulyje, bet ir tuo, kad nepaprastai dvokia, todėl dažnai dar vadinama lavongėle. Žydėjimo metu žiedo burbuolės temperatūra gali siekti apie 36-37 C šilumos. Amorfofalas galėtų būti Valentino dienos simbolis, dėl savo formos ir pavadinimo, kilusio iš graikų kalbos. „Amorphos“ reiškia beformis, o „phallos“ – vyrišką falą.

9. 2002 m. Šiaurės rytų Kinijoje mokslininkai atrado seniausią pasaulyje gėlę. Gėlė, pavadinta Archaefructus sinensis, žydėjo maždaug prieš 125 milijonus metų ir primena vandens leliją.

10. Kiaulpienė – vitaminų bomba patvory. Ji talpina pusę Mendelejevo lentelės savyje. Tai kalis, natris, manganas, aliuminis, geležis, varies, kalcis, vitaminai A, B, C, E.

11. Saulėgražų žiedai ištikimi saulės draugai – jie juda tiksliai pagal šią žvaigždę nuo ryto iki vakaro.

12. Yra gėlių žydinčių tik naktį. Baltojo sukučio žiedo dieną nepamatysi – jis būna susiskleidęs. Taip yra todėl, jog jį apdulkina tik naktiniai drugeliai, pavilioti skleidžiamo sukučio aromato. Gėlė – vėlyviems romantikams.

Kiti straipsniai

Mes naudojame slapukus, kad galėtume geriau suprasti, kaip svetainė naudojama. Toliau naudodamiesi šia svetaine jūs sutinkate su mūsų slapukų politika. Sužinoti daugiau
Gerai